Mízně-cévní systém

Rakovina prsu? Možná pomůže očkování

Připravují se poslední klinické testy vakcíny proti rakovině prsu, která dosud měla padesáti až stoprocentní úspěšnost ve snížení úmrtnosti.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Máte špatný gen a hrozí vám rakovina prsu? Pomoc může operace

Zjistili vám lékaři "špatný" gen a riziko, že dostanete rakovinu prsu je vysoké? Pak se vás zpravidla ujme specializovaná poradna pro vysoce rizikové ženy.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Bylo mi 22 let, když mi lékaři našli rakovinu lymfatických uzlin

Můj životní boj nastal, když jsem úspěšně ukončila studium, byla čerstvě vdaná a myslela si, že život už může nabídnout jen krásné věci. Jenže kolem Vánoc jsem začala pociťovat silné bolesti zad, začala jsem bezdůvodně hubnout a byla jsem stále unavená. Čtenářka Jana napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Rozpuštěná a vypuštěná. Zkuste domácí lymfodrenáž pro zeštíhlení

Zlobí vás hrbolatá kůže na stehnech nebo otoky kolem očí a kotníků? Na vině je zlenivělý lymfatický oběh a vy si jeho vinou připadáte opuchlá. Naučte se s pomocí našeho návodu rozproudit lymfu.pokračování článku ( Nw)

Lymfatický otok

Lymfatický otok může být velmi nepříjemným důsledkem operace prsu pro nádorové onemocnění. Při této operaci jsou odstraňovány části lymfatických uzlin a tím je lymfatický systém v těle pacienta narušen, přerušen a rozpojen. Lymfa - míza - pak vytéká a rozlévá se v okolních tkáních. Vytváří rozsáhlé otoky nejčastěji na pažích, ale i na hrudi nebo na bocích. Při včasné diagnóze a následné léčbě je možné vzniku otoku zabránit a funkci lymfatického systému obnovit.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Rakovina hlavy a krku

Čtvrt století hrál a zpíval Vladimír Kerndl na amerických výletních lodích. Když se v půli devadesátých let vrátil na domácí pódia, zkřížila mu cestu těžká nemoc. Po náročné operaci v brněnské Fakultní nemocnici U svaté Anny, kterou vedl prof. MUDr. Rom Kostřica, následném ozařování a chemoterapii málokdo věřil, že se "český Sinatra" na jeviště ještě někdy vrátí. Po nečekaném obratu v léčbě však jeho swingová hvězda začala znovu stoupat...

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Rakovina prsu

Rakovina prsu ohrožuje v České republice stále mladší ročníky. Každoročně onemocní 4500 žen a 1800 žen umírá. Karcinom prsu je vyléčitelný, pokud je včas rozpoznán. Diagnosticko-terapeutické centrum na Zeleném pruhu je mimořádné tím, že pacientka je pod jednou střechou diagnostikována (mamograf, ultrazvuk) a zároveň léčena (chemoterapie). Hrdinkami filmu jsou ženy, které statečně bojují se svou chorobou, podporují se a scházejí ve svépomocné komunitě Mammahelp.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Karcinom prsu

Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Až 90 % pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, však může být současnými léčebnými postupy vyléčeno. Významně zde pomáhá i hormonální léčba. K včasnému a úspěšnému vyléčení zásadně přispívá samovyšetřování prsu a pravidelné preventivní prohlídky na mamografu. Autorkou dramatického příběhu o tom, jak je důležité přijít včas, je přední české režisérka Drahomíra Vihanová.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Žena a rakovina prsu

Včasné rozpoznání nádorového onemocnění prsu pomocí screeningu a průběžného samovyšetřování dává pacientkám naději na vyléčení a tím jim i navrací důležitý pocit vlastní plnohodnotnosti a sebevědomí. S problematikou rakoviny prsu nás seznámí přednostka Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Jitka Abrahámová.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Křečové žíly

Zcela unikátní operaci křečových žil provádějí v Oblastní nemocnici Příbram. Do žíly se malých řezem nad kotníkem zavede dlouhý katetr se speciální koncovkou, která nahřívá cévu. Poté ji speče a céva se vstřebá. Celý postup lékaři sledují ultrazvukem. K výkonu se využívá tzv. radiofrekvenční technika na miniinvazivní operace varixů. Na rozdíl od běžné metody při této operaci téměř neteče krev, ani se nevytvářejí velké modřiny. Pacient druhý den odchází z nemocnice a nemá žádnou dlouhou dobu neschopnosti. Při obvyklé metodě se křečové vracejí asi v deseti procentech případů, u nové metody to činí jen kolem tří procent. Na příkladu tří pacientů ukážeme, jak tato operace probíhá a jak se po ní lidé cítí.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)