Vylučovací systém

Každému desátému fungují špatně ledviny, málokdo to ví

Každému desátému člověku špatně fungují ledviny, ale jen jeden z deseti postižených o tom ví. Nemocné ledviny ovlivňují stav cév, a tak tito lidé desetkrát častěji umírají na mrtvici nebo infarkt.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Zánět slepého střeva

Apendicitida je známa pod různými názvy jako apendicitis, zánět apendixu a lidově také – zánět slepého střeva, slepák, zánět červa.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Krev ve stolici může naznačovat střevní zánět

Syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Co je spojuje a v čem se liší? Co způsobí nekonečné průjmy a jak jíst s onemocněním střev?

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Země se otepluje, připravte se na ledvinové kameny

Globální oteplování se nepodepíše jen na životním prostředí, ale i na vašem zdraví. Kromě rozšíření infekčních chorob se připravte i na ledvinové kameny, varují vědci.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Z úst lékaře jsem uslyšel, máte rakovinu ledviny v nejpokročilejším stadiu

Překonal jsem životní krizi a začal se vracet do normální života. Když tu přišla nenadálá zpráva jako blesk z čistého nebe. Máte rakovinu ledviny v pokročilém stadiu, oznámili mi doktoři. Čtenář Lumír napsal další kapitolu našeho seriálu Můj boj s nemocí.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Ve 20 letech mi prasklo střevo a dostala jsem umělý vývod

Začalo to mírnými bolestmi břicha. Pak mi ale praskla střevní stěna a já musela na operaci. Mám Crohnovu nemoc. Čtenářka Věra napsala další kapitolu našeho seriálu Můj boj s nemocí.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Jak kamera putuje střevem vyzkoušel kreslíř Petr Urban

Humorista Petr Urban přichází do věku, kdy se u mužů zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Navíc má rád pivo a jeho váha rozhodně není ideální. A tak se nechal preventivně vyšetřit. Také proto, aby ukázal ostatním, že jde o jednoduchý zákrok.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Hostem iDNES.cz bude lékař Vladimír Tesař, který léčí nemoci ledvin

Onemocnění ledvin patří mezi nejrozšířenější choroby v zemi. Podle odhadu na ní trpí každý desátý Čech. Nehrozí tato choroba i vám? Zeptejte se on-line od 14 hodin profesora Vladimíra Tesaře, přednosty Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Mnozí lidé mají nemocné ledviny a nevědí o tom. Nejste to i vy?

Každý desátý Čech trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Zhruba u devíti tisíc pacientů ledviny úplně selžou a oni pak musí chodit na dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Ve čtvrtek 11. března na Světový den ledvin se můžete nechat zdarma vyšetřit.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Virus napadl stovky lidí. Při střevní chřipce pomůže cola, piškoty ne

Vysoká horečka, zvracení, průjem. Mnoho lidí v Praze se v posledních týdnech ocitlo v lékařských ordinacích s těmito problémy. Metropoli a její široké okolí zasáhla vlna nepříjemné virové střevní nemoci.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Hemoroidy trápí téměř každého čtyřicátníka. Jak se jich zbavit?

Hemoroidy trápí každého druhého třicátníka a u lidí nad 40 se objevují prakticky bez výjimky. Onemocnění, kterému se někdy říká také "zlatá žíla", není ve většině případů nebezpečné, spíše nepříjemné a obtěžující. Návštěvu lékaře neodkládejte, aby vyloučil závažnější onemocnění, polypy nebo nádor.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Vyprané prádlo obsahuje spoustu střevních bakterií, zjistili vědci

Pračka je inkubátorem fekálních bakterií, zjistili mikrobiologové z Arizony. Když se totiž pere spodní prádlo, dostává se z něj do prací vody obrovské množství střevních bakterií, které se usadí v celém bubnu pračky a většinou je nezničí ani prášek.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Za ekzémy a alergie mohou kovy a plísně v plicích, střevě a játrech

Říká se, že akné i ekzémy způsobují hormony a také různé potraviny. Jenže odborníci na celostní medicínu tvrdí, že nejde jenom o nemoc kůže, ale také o zasažené plíce, tlusté střevo a játra.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Herečka Elsnerová: Byla jsem zdravá a těhotná, teď nemám dítě ani ledviny

Dostala dvě velké rány v jeden den. Kvůli vzácné nemoci v těhotenství přišla herečka Eva Elsnerová o dítě měsíc před porodem, zároveň jí selhaly ledviny. Existuje jediná možnost: transplantace.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Vědci jsou o krůček blíž k léčbě rakoviny ledvin

Američtí vědci učinili významný objev, který v konečném důsledku může pomoci s léčbou nejrozšířenějšího typu rakoviny ledvin. Zjistili možnou, geneticky danou, příčinu vzniku zhoubného bujení v tomto životně důležitém orgánu.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Inkontinence trápí až polovinu žen. Důležitá je prevence

Mimovolný únik moči je problém, s nímž se ženy zdráhají svěřit i svým blízkým, a přitom není důvod se za něj stydět. Nepříjemné pocity, které ho provázejí, se dají vyřešit na základě správné diagnózy i změnou životního stylu.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Našemu malému synovi se zauzlila střeva. Operovali ho 4 hodiny

Syn se narodil jako zdravé miminko a do té doby ani nebyl nemocný. V roce a půl ho začalo bolet bříško, stolici měl krvavou. Nakonec se ukázalo, že jeho problémy jsou velmi vážné. Čtenář Petr napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Lidé neví, že mají nemocné ledviny. Lékař poradí, jak chorobu včas odhalit

Onemocnění ledvin mnohdy přichází zcela nepozorovatelně, protože nebolí. A tak až 90 procent se o chorobě dozví, až když se objeví vážnější problémy. Jak poznat, že vaše ledviny nejsou v pořádku? Zeptejte se ve čtvrtek od 12 hodin primáře Vladimíra Polakoviče, předního českého internisty.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Unikátní operace ledviny s rakovinou. Byli jsme u toho

Redakce iDNES.cz byla u toho, když se v Příbrami uskutečnila jedinečná operace. Vůbec poprvé lékaři odstranili pacientovi ledvinu se zhoubným nádorem pomocí laparoskopie. Podobné zákroky se zatím dělaly pouze ve větších fakultních nemocnicích.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Záněty ledvin trápí častěji ženy. Jak jim předcházet?

Bolest zad je tak silná, že vás donutí chodit v předklonu. Často močíte, cítíte tlak v břiše a máte horečku. Pravděpodobně máte zánět ledvin a měli byste navštívit svého lékaře. Neléčený zánět totiž bývá velmi nebezpečný, protože může vést až k trvalému selhání a poškození ledvin.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

I nízké dávky aspirinu mohou snižovat riziko rakoviny tlustého střeva

Aspirin patří mezi deset nejrozšířenějších léků na světě a každoročně se uskuteční několik studií zkoumajících jeho účinky a využití. Nejnovější skotský výzkum přináší důkazy o tom, že již nízké dávky aspirinu mohou snižovat riziko rakoviny tlustého střeva.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Ledvinové kameny se musí operovat aneb největší mýty o ledvinách

Jen minimum ledvinových kamenů odejde z těla samo, trpí na ně v podstatě jen muži a nejlepší prevencí je omezení konzumace vápníku. Pokud darujete ledvinu, obětujete tak i své zdraví. Představujeme vám největší mýty o ledvinách.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Mrtvice, infarkt a poškozená střeva. I tak může růžová pilulka uškodit

Zahnat dlouhodobou, nezvladatelnou bolest silnými prášky se nemusí vyplatit. Podle vědců může ibuprofen a další běžné léky na tlumení bolesti zvyšovat riziko infarktu, škodit střevům a podle nejnovějších poznatků i zvyšovat hrozbu mrtvice.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Na střevní chřipku nasaďte dietu a dostatek tekutin

Střevní chřipka se projevuje bolestí svalů, hlavy, zvýšenou teplotou, únavou. Postižení mají pocit na zvracení nebo přímo zvrací. Hlavním příznakem jsou křeče břicha a průjem. Ve většině případů vám pro vyléčení stačí dieta a pitný režim. Pokud však onemocní děti nebo staří lidé, je lepší navštívit lékaře.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Nemocné ledviny nebolí, řekl on-line lékař

Každý desátý člověk trpí nějakou chorobou ledvin. A mnozí z nich o tom ani neví. Přitom hrozí, že jim tento orgán selže a oni skončí na dialýze. "Příznaky onemocnění ledvin se totiž někdy projeví až za několik let," odpověděl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum při Fakultní nemocnici Na Bulovce v Praze.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Tchyni ucpal střeva kousek pomeranče, léčba trvala měsíc

Vypadalo to, že tchyně má obyčejnou bolest zad, ale nakonec z toho byla mnohem závažnější choroba: neprůchodná střeva. Ucpal je přitom kousek pomeranče. Čtenářka Markéta napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Proti zácpě pomáhá rituál: sklenice vody a pokus, i když se vám nechce

Zácpou podle odhadů trpí asi třicet procent dospělé populace. Toto číslo ale může být daleko vyšší. Zácpa není ničím neobvyklým a zvláštním, pro většinu lidí ale představuje tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Výplach střev neboli klystýr zdraví nijak neprospívá

Studie amerických lékařských odborníků dospěla k závěru, že populární procedura čištění střev zvaná také klystýr nemá žádné příznivé zdravotní účinky, může dokonce zdraví uškodit.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Češi jedí málo ovoce a zeleniny, rakovina tlustého střeva je důkazem

První Islanďané, druzí Švédové a třetí Češi. Takové je pořadí národů, které v Evropě snědí nejméně ovoce a zeleniny. Češi figurují na předních místech i v jiné kategorii - v počtu rakoviny tlustého střeva, která do značné míry souvisí právě i s jídelníčkem.

pokračování článku ( Nw)

Čaj maté může ochránit před rakovinou tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva je nejčastějším nádorovým onemocněním v Česku. Možná by tomu tak nemuselo být, kdyby lidé víc pili čaj maté neboli výluh z listů cesmíny paraguayské. Farmakologové totiž zjistili, že může být účinný i jako prevence před zhoubnými nádory tlustého střeva.

pokračování článku ( Nw)

Jak si při dietě (ne)přivodit zácpu a rakovinu tlustého střeva

Pro mnohé ženy je už skoro pravidlem dát si na Nový rok předsevzetí zhubnout nějaké to nadbytečné kilo. Pokud si ovšem naordinujete redukční dietu podle vlastního receptu, někdy vás mohou potkat nepříjemné zdravotní potíže, které v krajním případě skončí až rakovinou tlustého střeva.

pokračování článku ( Nw)

Kamarádka mi darovala ledvinu a já jí vděčím za nový život

Darovat ledvinu může kdokoliv, kdo je zdráv, úspěšně absolvoval všechna předtransplantační vyšetření a je ochoten pomoci nemocnému. Přesně to udělala i Gabriela Jochymková. Matka dvou dětí se rozhodla zachránit život své nejlepší kamarádce Barboře Smilovské a na konci loňského roku jí darovala svou ledvinu.pokračování článku ( Nw)

Smutné prvenství. Nádory ledvin se v Česku objevují nejčastěji

Rostoucí počty onkologických pacientů způsobuje zřejmě nevhodná strava. Kvalitnější potraviny a pohyb přitom mohou výskyt nádorů snížit až o třetinu.pokračování článku ( Nw)

Faraonova kletba může potkat i vás. Jak na střevní potíže v zahraničí?

Potíže se zažíváním potkají na cestách v zahraničí většinu lidí. Stojí za nimi viry, bakterie, přejídání, případně stres. Důležitý je pohyb, hygiena a lehčí strava.pokračování článku ( Nw)

Hemoroidů se zbavte rychle, ušetříte si další zdravotní komplikace

Většina nemocných se stydí vyhledat pomoc. Hemoroidy však komplikují život zbytečně. Léčba není drastická, zato úspěšná. Naši předci znali hemoroidy jen jako obtíže stáří nebo problémy provázející šestinedělky. To už ale neplatí, protože jimi bohužel trpí stále více lidí.pokračování článku ( Nw)

Sladké nápoje nezpůsobují u dětí jen obezitu, dráždí žaludek i ledviny

Mnohé děti raději sáhnou po sladké limonádě než obyčejné vodě. Máme se bát o jejich zdraví, když si pitný režim zpestřují slazenými nápoji? Ty totiž často nezpůsobují jen obezitu, ale mohou dětem podráždit žaludek i ledviny.pokračování článku ( Nw)

Kvůli cukrovce mi selhaly ledviny, teď chodím třikrát týdně na dialýzu

Cukrovka mi zcela změnila život. Poškodila mi ledviny a musím chodit na dialýzu, i přesto se snažím neztrácet chuť do života. Čtenářka Olga napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.pokračování článku ( Nw)

Sedm tipů pro zdravé ledviny. Jen pitný režim nestačí

Každý desátý člověk v Česku trpí nějakou chorobou ledvin. Tento životně důležitý orgán především filtruje a vylučuje z těla odpadní produkty. Reguluje také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporuje tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík. Jak ledviny účinně chránit?pokračování článku ( Nw)

Střevní záněty ohrožují častěji úředníky než dělníky, zjistili vědci

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou dlouhodobé nemoci trávicího ústrojí, u kterých není zcela známá příčina vzniku. Existuje ale řada rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost, že se u vás tyto choroby objeví. Nezanedbatelný je i vliv okolního prostředí.pokračování článku ( Nw)

Největší mýty o ledvinách: ty nemocné vždycky bolí

Když nebolí, jsou zdravé? Je pravda, že potřebují hodně tekutin, jinak nemohou správně fungovat? O ledvinách koluje na veřejnosti mnoho "zaručených" pouček a rad, co jim prospívá a co škodí. Pravda je, že mnozí lidé o správné funkci ledvin mnoho nevědí. Ani to, jak rozpoznat, že je s nimi něco v nepořádku.pokračování článku ( Nw)

Těhotenství bez nevolnosti, nespavosti nebo zácpy? Pomůže příroda

Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Ale i tento kouzelný čas mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti. Příroda je však všemocná a nabízí nám nepřeberné množství bylinek, s kterými si můžeme velmi šetrně pomoci.pokračování článku ( Nw)

Crohnova nemoc mě připravila o 20 centimetrů tenkého střeva

Nemoc se přihlásila po druhém porodu, kdy mě začalo bolet v bederní části zad. Pak se obtíže zhoršily, dostavil se krvavý průjem. Vyšetření prokázalo Crohnovu nemoc a já po letech přišla o 20 centimetrů tenkého střeva. Čtenářka Monika napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.pokračování článku ( Nw)

Jak poznat nemocné ledviny? Zeptejte se on-line lékaře

Téměř každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Většina takto postižených lidí však o svých zdravotních problémech vůbec neví. Nemocné ledviny totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Jak ochránit své ledviny? Zeptejte se ve středu od 11 hodin lékaře Romana Kantora.pokračování článku ( Nw)

Jak na zácpu? Změňte stravování a nezapomínejte na pohyb

Pokud jste tři dny nebyli na "velké potřebě", nejspíš vás trápí zácpa. V odborných knihách je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánního vyprázdnění. Častá bývá zejména u žen a důvodem je hlavně špatné složení stravy.pokračování článku ( Nw)

Lékaři bolest břicha sváděli na psychiku, já měla zánět tenkého střeva

Přesně si pamatuji den, kdy se mi poprvé udělalo zle. Bylo to během majálesu. Bavila jsem se, když jsem najednou ucítila intenzivní bolest v břiše a zvedl se mi žaludek. Tyto stavy se neustále opakovaly a zhoršovaly. Lékaři mé problémy sváděli na psychiku, později se ukázalo, že mám zánět tenkého střeva. Čtenářka Eva napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.pokračování článku ( Nw)

Střevní paraziti: u škrkavky můžete kašlat, s tasemnicí nezhubnete

"Ten má snad tasemnici." Tohle občas slýcháme u lidí, kteří se neustále ládují nějakými dobrotami a zůstávají hubení jako lunt. A tak jsme zjišťovali, jestli je to skutečně možné a jak velkou hrozbou pro nás tito střevní parazité vlastně jsou.pokračování článku ( Nw)

Jak na zácpu. Zaručené tipy pro protažení trubek v těle

Občas se to stane snad každému. Potíže s vyprazdňováním. Pokud jste tři dny nebyli na "velké", nejspíš vás trápí zácpa. Nemusíte kvůli tomu hned běžet k doktorovi, třeba vám pomůže některá z osvědčených metod.
pokračování článku ( Nw)

Pilulka s kamerou vyšetří vaše střeva. Kolonoskopii ale nenahradí

Vypadá to jako zázrak pro pacienty, kteří mají podstoupit vyšetření střev. Spolknete pilulku s kamerou a ta za pár hodin zmonitoruje zdravotní stav vašeho trávicího ústrojí. Kapsle, kterou letos začátkem února povolil Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin, se u nás už nějakou dobu používá. Klasickou kolonoskopii ale nenahradí.
pokračování článku ( Nw)

Močový měchýř nahradili střevem. Radikální operace ženu zachránila

Radikální šestihodinovou operací zachránili urologové v Nemocnici v Karlových Varech život Jiřině Olmrové z Kryr. Spolu s velkým rakovinovým nádorem na močovém měchýři odstranili pacientce i samotný měchýř a jeho funkci nahradili tenkým střevem.
pokračování článku ( Nw)

Nemoci ledvin jsou zrádné. Jak poznat problémy? Zeptejte se lékaře

Ledviny jsou důležitým orgánem, a pokud nefungují, lidé končí na dialýze. Nemoci ledvin jsou záludné v tom, že je většinou nepoznáme, protože nás nebolí. Jak včas odhalit onemocnění ledvin? Zeptejte se on-line od 11 hodin nefrologa Vladimíra Vojance.
pokračování článku ( Nw)

Přišla o dítě i ledviny. Nechápu, jak jsem to vydržela, říká herečka

Byla v osmém měsíci těhotenství, když jí lékaři diagnostikovali vážnou preeklampsii. Nemoc, která ji připravila o nenarozené dítě a navíc o ledviny. "Nedávno jsem přemýšlela, že nechápu, jak jsem to mohla vydržet," přiznává herečka Eva Elsnerová v rozhovoru pro pondělní magazín ONA DNES.
pokračování článku ( Nw)

Crohnova choroba

Příběh vypráví o Crohnově chorobě - zánětlivém onemocnění trávicí trubice, jehož příčinu současná medicína zatím nezná. Jde o genetickou záležitost? Virózu? Poruchu obranyschopnosti? Nevíme. Tato nemoc postihuje zejména mladé lidi a její průběh může být někdy zcela pozvolný, jindy ale velmi agresivní. Jedinou šancí pacienta je ukázněnost, víra, hledání kladného smyslu života.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Selhání ledvin

Život pacientů se selháním ledvin je často spíše trápením. Třikrát týdně docházejí na dialýzu a podstoupí-li transplantaci ledviny, nikdy nevědí, jak dlouho jim nová ledvina vydrží. Při pravidelné léčbě a aktivním způsobu života se však i oni mohou dožít vysokého věku. Představíme vám pacienty, členy Sportovního klubu dialyzovaných a transplantovaných, který spoluzakládal primář hematologického oddělení Nemocnice Na Homolce, MUDr. Lukáš Svoboda.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Domácí dialýza

Dialýza je druh léčby, který nahrazuje činnost ledvin, které přestaly vykonávat svou funkci. V České republice je v současné době léčeno dialýzou téměř 3000 pacientů. Dokumentární film s názvem Jsem svým pánem, který natočil režisér Jan Svoboda, vypráví příběh pacientů, kteří využívají novou moderní metodu léčby selhání ledvin, tzv. peritoneální dialýzu. Pacient si při ní sám buď ručně, nebo pomocí přístroje provádí výměny speciálního roztoku v dutině břišní.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Inkontinence moči

Příběh dvou žen, které trpěly inkontinencí moče. U první byla příčinou stresová inkontinence, u druhé byla příčina neurogenní. Obě ženy otevřeně hovoří o problémech, které v minulosti měly. Stresová inkontinence u první pacientky byla odstraněna operací pomocí tzv. tahuvzdorné pásky, neurogenní inkontinence byla odstraněna operací, která zvětšila močový měchýř.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Inkontinence

Inkontinence je symptomem existujícího základního onemocnění, které musí léčit lékař. Dělí se na různé druhy a stupně závažnosti. Močová inkontinence může nastat v každém věku. Většinou jí však jsou postiženi starší lidé, což je podmíněno přirozeným procesem stárnutí. V žádném případě však inkontinence ke stáří automaticky nepatří.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Náhrada konečníku tenkým střevem

Současná moderní chirurgie nabízí pacientům trpícím ucerózní kolitidou (vředová choroba tlustého střeva) operaci, při níž je ponechán řitní kanál se svěračovým mechanismem a po odstranění postiženého tlustého střeva a konečníku je z tenkého střeva vytvořen rezervoár (pouch), který je napojen na ponechaný řitní kanál. Pacienti po této operaci mohou žít normálním životem a nemusejí mít trvalý vývod. Mladé ženy mohou dokonce i otěhotnět a porodit zdravé děti.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Nitrobřišní laparoskopické operace

Počtem nádorových onemocnění tlustého střeva na počet obyvatel se Česká republika řadí celosvětově na první místo. Základem léčby je chirurgické řešení – odstranění postižené části tlustého střeva. S rozvojem operační techniky se v posledních deseti letech objevuje ultranízká (velmi nízká) resekce konečníku, která umožňuje obnovení kontinuity střeva. Pacient se tak vyhne trvalému vývodu – tzv. kolostomii.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Inkontinence u mužů

Močová inkontinence je velmi častým stavem, neboť postihuje stovky milionů lidí na celém světě. Přesto více než polovina takto postižených nehledá lékařskou pomoc, což souvisí s různou úrovní zdravotní výchovy v té které zemi. Podle definice je inkontinence stav nedobrovolného úniku moče. Tento stav představuje medicínsko-psychologický i sociálně-hygienický problém. V České republice trpí inkontinencí na 150 tisíc mužů, příčiny však bývají různé. Normální močení je zajištěno souhrou nervově svalového aparátu dolních močových cest. Porucha může spočívat v nervově-svalové dysfunkci, která může být vrozená nebo získaná. Získat inkontinenci lze na podkladě zánětlivých či nádorových procesů, mnoho mladých lidí je inkontinentních po úrazu páteře. Jednou z klinik, kde provádějí náročné operace, které vracejí muže zpět do normálního života, je Urologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, kde pracuje také prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. Na příkladu dvou pacientů ukážeme, že lze pomoci mužům trpícím i závažnou formou úniku moče.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)