Zdraví a život

Osm důvodů, proč byste měli pít pivo

Zajdete si po práci na jedno nebo dvě? Dobře děláte. Vědci prokázali, že pivo může vašemu zdraví prospět víc než mnohé léky.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Pivo, levný elixír krásy

Pivaři říkají, že pivo dělá krásná těla. Výzkumy ukazují, že je to pravda. Zlatavý mok obsahuje látky, které zvyšují kvalitu nehtů a pokožky. Antioxidanty pomáhají v boji proti stárnutí. Konzumace ale musí být s mírou!

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Pivo prospívá zdraví i kráse

Ke zdraví i kráse se může člověk dopracovat pitím piva, jehož blahodárné účinky lidé znají odpradávna. Je zdrojem vitaminů a živin a jeho pravidelná konzumace může být dobrou prevencí, ba i lékem.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Na kole pijte minerálku, na pivo raději zapomeňte

Při delších cyklistických výletech byste měli pít každých deset až patnáct minut. A to preventivně, tedy ne až tehdy, když budete mít žízeň. Důležité ovšem také je, co pijete. Odstartovat můžete třeba s vlastnoručně vyrobeným iontovým drinkem z čaje.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Pivo a tvrdý alkohol zvyšují u mužů riziko rakoviny

Pravidelné pití piva a tvrdého alkoholu zvyšuje podle jedné kanadské studie u mužů riziko onemocnění některými typy rakoviny.

pokračování článku (zdravi.idnes.cz Nw)

Pivo je dietnější než víno. Čím méně alkoholické, tím lépe

Většina lidí věří, že nejdietnější z alkoholických nápojů je bílé víno a že jedním z nejhorších je naopak pivo. Ovšem jsou to jen domněnky, které s realitou nemají nic společného.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Rostou po pivu prsa? To potvrdit nemůžu, říká šéfka z pivovaru

Vzděláním je Edita Šilhánová advokátka, ale hodně se toho naučila i o pivu. Musela. Jinak by se nestala první ženou ve vedení Českého svazu pivovarů a sladoven. Některým pánům její úspěch moc po chuti nebyl a při jednáních jí to dávali náležitě najevo. Ona to však ustála.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

K ženě se orosený půllitr hodí, myslí si první šéfka ze svazu pivovarů

S dcerou zůstala na mateřské jen sedm měsíců, pak se bez výčitek vrátila do práce. "Dítě je šťastné, jen pokud má šťastné rodiče. Já potřebuju zároveň s rodinou mít i práci," vysvětluje svoje rozhodnutí Edita Šilhánová, první žena, která byla členkou představenstva Českého svazu pivovarů a sladoven.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Den před maratonem v Berlíně: Rozcvičení a už žádné pivo

Už jen jedna noc a Lukáš Kupec s Tomášem Hlivkou vyběhnou do ulic Berlína na svůj první maraton v životě. Pár hodin před startem se oba na závod těší. Zároveň se snaží dodržovat rady trenéra, aby dvaačtyřicetikilometrovou trať zvládli. Oba se na prestižní maraton probojovali v rámci projektu iDNES.cz a Nike.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Pivo vám nechutná a po víně vás bolí hlava? Tak vyzkoušejte cider

Jestli je nějaký alkoholický nápoj doslova předurčen k tomu, aby se stal exkluzivním partnerem dámských dýchánků, pak je to určitě cider. Už proto, že je méně opojný než víno, méně hořký než pivo a méně sladký než limonády.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Čokoládový koláč, cibulové kroužky. Recepty na jídla, kde byste pivo nečekali

Buřty na pivě zná snad každý, ale zlatavým, popřípadě černým mokem můžete podlít skoro všechno. Včetně dezertů.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Netradiční piva z minipivovarů zachutnají i ženám

Zatím je jich stovka, ale každý měsíc přibývají další. Hostinské minipivovary mají dobré časy, začali jim dozrávat ti správní zákazníci. Stále více lidí totiž chce ochutnávat i jiné druhy piva než ty notoricky známé. A chuti tohoto nápoje navíc propadá víc a víc žen.

pokračování článku (ona.idnes.cz Nw)

Masopust, pivo i vegetariánské speciality. Kam za dobrotami?

V nadcházejících dnech si užijí nejen milovníci jitrnic, jelítek a klobásek, ale i vegetariáni. Vydejte se za krásami naší vlasti podle gurmánského itineráře, který pro vás sestavila redakce portálu Gastronaut.cz.

pokračování článku ( Nw)

Pivo, chřest i pečení holubi. Májový víkend slibuje dlabanec

Poslední dubnový víkend i následující dny slibují nejen krásné počasí, ale také možnosti, jak uspokojit touhu po výletech společně s chutí na něco dobré. Nechte se inspirovat tipy na gastrovýlety od redakce gurmánského rozcestníku Gastronaut.cz. Budou se vám sbíhat sliny...

pokračování článku ( Nw)

Pivo, víno a jahody: ochutnejte v červnu dary přírody i příslib léta

Léto je doslova za humny, a kdo se ještě nepřejedl českých jahod, má šanci už příští víkend v Kunraticích. Žízeň pak můžete zahnat netradičním pivem včetně borůvkového nebo limetkového či sklenkou vína při toulkách po vinařské stezce. A kdo je spíš na maso, ten by si neměl nechat ujít sobotní rybářské slavnosti na jihu Čech. Tipy, kde si v dohledné době skvěle pochutnáte, připravila redakce rozcestníku Gastronaut.cz.pokračování článku ( Nw)

Tvarůžky, víno, pivo i delikatesy aneb cesta za chutěmi i vůněmi Česka

Léto s sebou přináší nejen teplé a slunečné dny, ale také nespočet gastronomických festivalů a akcí. Protože dobrému jídlu a pití se nejlépe holduje pod širým nebem, zkuste se vydat třeba do Loštic za proslulými tvarůžky, na vinnou procházku do Litoměřic nebo třeba do pražského Karlína na piknik.pokračování článku ( Nw)

Mnichov s nožem a vidličkou aneb Bavorsko není jen pivo a klobásky

Tradiční kuchyně jižního Německa má hodně společného s tou naší. Potrpí si na vydatná masitá jídla, domácí uzeniny, knedlíky všeho druhu či sladkosti. A taky na pivo. I proto je bavorská metropole ideálním místem pro ty, kdo rádi spojují cestování s gastronomickými zážitky. Když se tam vydáte, možná zjistíte, že Mnichov nabízí vašim chuťovým pohárkům víc než jen obligátní bavorské klobásky.pokračování článku ( Nw)

Kozy, pivo a guláš. Když na výlet, tak jedině za dobrým jídlem a pitím

Začátek srpna je jako stvořený pro výlety. Ať už vyrazíte na hrad, zámek či jen tak po vlastech českých či moravských, zkuste si turistiku okořenit nějakou dobrotou. Ochutnejte třeba indické speciality na hradě Potštejn, kozí sýr na Helfenburku, ryby na Dobříši, pivo v Mikulově nebo guláš ve Vsetíně.pokračování článku ( Nw)

Chcete mít zdravé oči? Jezte avokádo, borůvky či mangold a pijte pivo

Všichni víme, že mrkev prospívá zraku, však nám to také v dětství stále opakovali. Vyzkoušet ale můžete také další potraviny, které jsou zdravé pro lidské oko, jako třeba mangold, borůvky nebo česnek. Populární maďarský kuchař z nich sestavil netradiční menu, které nejen povzbudí vaše unavené oči, ale také vám bude chutnat.pokračování článku ( Nw)

Na Moravu za božolé, do Prahy na dorty a na ostravský hrad pro pivo

Předpovědi slibují teplotně spíše nadprůměrný týden, tak posedávání u kamen ještě na chvíli odložte a raději se vydejte na výlet. Pokud se vám nechce jen tak bloumat krajinou, a navíc vás honí mlsná, udělejte z výletu gastrovýlet a zaskočte si na Václavák za lososy a cukrářským zápolením, na hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad, na výlov našeho největšího rybníka, na Máslovické dýňování nebo na Pálavu za gulášem.pokračování článku ( Nw)

Gastrotipy: víno, pivo, zabíjačka i voňavý příslib Velikonoc

Jaro už se blíží, i když zatím velmi opatrně. Kdo se na něj těší, může ho zatím ochutnat v tekuté, pečené, vařené, sladké i slané formě. Třeba na staročeském jarmarku v Toulcově dvoře v Praze, znojemském koštu vín nebo rychnovském pivním festivalu.pokračování článku ( Nw)

Pivo, víno, klobásky i chřest. Tak chutná jaro převlečené za léto

Přelom dubna a května s sebou přináší nejen skoro letní teploty, ale také spoustu gastronomických zážitků kolem dokola celé republiky. Vydejte se do Varnsdorfu na pivo, na jižní Moravu za vínem a klobáskami, do Varů za kulinárními perlami či do Prahy na chřest.pokračování článku ( Nw)

Gastrotipy na víkend: Food a gourmet festivaly, pivo, víno i med

Dobré jídlo a pití je vždy dobrý důvod k oslavám, a tak zapomeňte na starosti a vyražte slavit třeba na oblíbený Prague Food Festival. A pokud jste z Moravy, máte to blíž do Mikulova, kde se chystá gourmet festival. Na své si o víkendu přijdou také milovníci perníků, piva i vína.

pokračování článku ( Nw)

Vyzkoušely jsme kosmetické rady babiček. Pivo nadchlo, bílky zklamaly

S babskými radami se poslední dobou roztrhl pytel. Proč si kupovat drahé krémy, když našim předkům stačilo to, co měli ve spíži, ptá se mnoho žen. Dají se ale vajíčka, česnek nebo vychlazená desítka srovnávat s moderními produkty? Na vlastní kůži to otestovala naše kosmetická redaktorka.
pokračování článku ( Nw)

Vyrazte na pivo do Plzně, frgál do Karlovic nebo na Kašpárka v rohlíku

Nechce se vám trávit víkend doma? Vyrazte na plzeňský festival za pivem a hudbou, do Velkých Karlovic za valašskými gastrospecialitami, anebo se pokochejte na výstavě plakátů či marcipánové módy. Nechybí ani akce pro milovníky šperků a děti.
pokračování článku ( Nw)

Obezita

Příběh vypráví o lidech s vysokou nadváhou. Paní Eva se jí dokázala zbavit až po tzv. bandáži žaludku, při níž jí chirurgové zmenšili jeho objem pomocí textilní manžety. Při operaci jim pomáhal i unikátní robot ovládaný lidským hlasem. Druhý hrdina dokumentu, pan Jaroslav, zase prokázal při shazování obrovské nadváhy mimořádnou sílu vůle. Zdravotní problémy, které jej léta trápily, nyní rychle ustupují.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Porfyrie

Vrozená porucha metabolismu červených krvinek patří mezi vzácná onemocnění. Léčitelná je transplantací pupečníkové krve odebrané dárkyni, matce při porodu. Zatím byly provedeny jen čtyři transplantace na světě u dětí postižených porfyrií. Malí pacienti s touto poruchou jsou velmi citliví na denní světlo, proto musejí přebývat v temném prostředí, a to i během převozu. Budeme sledovat unikátní operaci osmiměsíčního dítěte, která byla první operací svého druhu u nás v takto náročných podmínkách.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Horečnatý stav nejasného původu

Jednou z příčin horeček nejasného původu může být podivná reakce našeho organismu na vlastní tkáně, které pak tělo vnímá jako cizí. To se přihodilo akademickému malíři Vladimíru Tesařovi v době, kdy měl za sebou ilustrace k velkému knižnímu vydání Goethova dramatu Faust. Prazvláštní události jej předtím několikrát přivedly až na samou na hranici života a smrti. V dokumentu nazvaném Mistr a Faust sledujeme i Tesařův pobyt na Infekční klinice FN Bulovka, kde se jej ujala MUDr. Maria Kabelková.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Pohledem anesteziologa

Medicínsky výraz anestézie znamená v překladu znecitlivění určité části těla. Dokument nás zavádí mezi anesteziology do Fakultní nemocnice Motol. Z bezprostřední blízkosti sledujeme jejich práci, která se laikovi může zdát jako nenáročné zaměstnání spočívající v pouhopouhém uspávání pacientů. Opak je však pravdou - na schopnostech anesteziologa závisí často život pacienta. Seznámíme se s jednotlivými typy anestézie i s pocity pacientů - to vše za působivého doprovodu Bachovy hudby.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Mentální anorexie a bulimie

Mentální anorexie (vyhladovění sebe sama způsobené úmyslným snižováním váhy) a mentální bulimie (záchvatovité přejídání spojené s vyprovokovaným zvracením) patří mezi poruchy příjmu potravy. Dramatický příběh Anity i vyprávění dalších mladých žen trpících tímto onemocněním bylo natáčeno ve spolupráci s MUDr. Hanou Papežovou, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, II. lékařské fakulty UK Praha.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Rizikové těhotenství

Rok od roku stoupá počet žen, které odkládají narození prvního potomka na pozdější dobu. Stále častěji využívají i umělého oplodnění. Každou druhou ženu, která čeká dítě, zařazují tak lékaři do rizikového těhotenství a hlídají ji víc, než je obvyklé. Sledujte s námi příběhy lékařů, porodních asistentek a budoucích maminek na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Apolinářské ulici v Praze, která je největším pracovištěm tohoto druhu u nás.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Klinická smrt

Problémem lidí umírajících na ulici je zástava srdce s okamžitou ztrátou vědomí a zástavou dýchání. Nastává klinická smrt. Pokud se do deseti minut nepodaří takového člověka zachránit, nastává smrt biologická. Hrdiny našeho příběhu jsou lékař zdravotnické záchranné služby a specialista z koronární jednotky pražského Kardiocentra. Ti nám také představí pacienta, který po infarktu přežil klinickou smrt.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Kóma

Ve starověku znamenalo slovo "kóma" hluboký spánek. Dnes se tak označuje hluboké bezvědomí, jehož příčinou je vážné poškození mozku. Ani medicína 3. tisíciletí zatím nedokáže s jistou říci, zda se pacient někdy probere a pokud ano, bude-li nějakým způsobem trvale poškozen. Kóma a jeho následky nám přiblíží lékaři z Kliniky anestezie a resuscitace Fakultní nemocnice v Motole. Navštívíme také oddělení léčebné rehabilitace, kde se pacienti mohou ocitnout po svém propuštění.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Medicína a stáří

Populace stárne a lidé se dožívají vyššího věku. Zlepšit soběstačnost ve stáří pomáhají specializované geriatrické kliniky. Zdravotní problémy způsobuje nejčastěji špatná pohybová koordinace, zhoršení zraku a sluchu. Hrdinka našeho příběhu, 91letá Františka Kerndlová je příkladem tělesně i duševně aktivního seniora. Trpěla šedým zákalem a velmi špatně slyšela. Péči lékařů se jí zrak i sluch zlepšil a ona se tak mohla v doprovodu svého syna podívat na místa, kde prožila své mládí.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Léčba místem

V roce 1908 byl v brdských lesích, na místě zvaném Pleš, položen základní kámen plícního sanatoria - prvního v Čechách, tehdy ještě součásti Rakousko-uherského mocnářství. Dnes se tu nachází Odborný léčebný ústav onkologie a pneumologie. Výtvarník a novinářka vyprávějí příběh svého osudového zápasu s závažným nádorovým onemocněním, v jehož úspěšné léčbě výrazně napomáhá prostředí lesního sanatoria.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Patologie

Poznatky, které vydávají zemřelí na pitevních stolech, jsou databází vědomostí, ze které těží patologové, ošetřující lékaři i jejich pacienti. Mrtví k patologii patří, avšak patologie v pravém smyslu slova je především naukou o nemocech a jejich diagnostikování. Osmdesát procent toho, co se na patologii děje, se týká především živých pacientů. Zatímco pitev se u nás ročně provede na šest set, vyšetření živých pacientů přesahuje počet dvaceti tisíc.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Otylost a nadváha

Otylost čili obezita se podle Světové zdravotnické organizace stává globální epidemií. V Evropě jí trpí pětina populace, Česká republika se posouvá již na třetí místo. Na příbězích pacientů Endokrinologického ústavu v Praze, mezi kterými je i hudebník Jan Burian, s seznámíme s příčinami jejich celoživotního trápení. Přední obezitolog MUDr. Vojtěch Hainer nám přiblíží příčiny obezity a ukáže možnosti léčby, na jejímž konci mohou být i obdivuhodné výsledky.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Downův syndrom

Děti, které se narodí s genetickou vadou zvanou Downův syndrom, vypadají trochu jinak než ostatní, jinak se vyvíjejí a po celý život potřebují pomoc zdravých lidí. Pokud se rodiče vyrovnají se skutečností, že se jim narodilo dítě s touto vadou a nedají ho do ústavu, potřebuje celá rodina pochopení a podporu společnosti, a to po celou dobu života člověka s Downovým syndromem. Režie Ljuba Václavová

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Muž po padesátce a obezita

Evropa stárne, s prodlužování průměrného věku přibývá seniorů. Hormonální změny a úbytek tělesných i duševních sil negativně ovlivňují kvalitu života mužů po padesátce. Hovoří se někdy o mužské andropauze jako určité obdobě ženské menopauzy. Novým trendem medicíny je dlouhodobý program zdravého stárnutí mužů - Aging Male. Jeho cílem je zlepšení kvality života mužů po padesátce. Tedy zdravé, aktivní stárnutí, pocit životní pohody a seberealizace.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Muž po padesátce a srdce

Evropa stárne, s prodlužování průměrného věku přibývá seniorů. Hormonální změny a úbytek tělesných i duševních sil negativně ovlivňují kvalitu života mužů po padesátce. Hovoří se někdy o mužské andropauze jako určité obdobě ženské menopauzy. Novým trendem medicíny je dlouhodobý program zdravého stárnutí mužů - Healthy Aging Male. Jeho cílem je zlepšení kvality života mužů po padesátce. Tedy zdravé, aktivní stárnutí, pocit životní pohody a seberealizace.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Muž po padesátce a sex

Evropa stárne, s prodlužování průměrného věku přibývá seniorů. Hormonální změny a úbytek tělesných i duševních sil negativně ovlivňují kvalitu života mužů po padesátce. Hovoří se někdy o mužské andropauze jako určité obdobě ženské menopauzy. Novým trendem medicíny je dlouhodobý program zdravého stárnutí mužů - Aging Male. Jeho cílem je zlepšení kvality života mužů po padesátce. Tedy zdravé, aktivní stárnutí, pocit životní pohody a seberealizace.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Muž po padesátce a prostata

Evropa stárne, s prodlužování průměrného věku přibývá seniorů. Hormonální změny a úbytek tělesných i duševních sil negativně ovlivňují kvalitu života mužů po padesátce. Hovoří se někdy o mužské andropauze jako určité obdobě ženské menopauzy. Novým trendem medicíny je dlouhodobý program zdravého stárnutí mužů - Healthy Aging Male. Jeho cílem je zlepšení kvality života mužů po padesátce. Tedy zdravé, aktivní stárnutí, pocit životní pohody a seberealizace.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Muž po padesátce a paměť

Evropa stárne, s prodlužování průměrného věku přibývá seniorů. Hormonální změny a úbytek tělesných i duševních sil negativně ovlivňují kvalitu života mužů po padesátce. Hovoří se někdy o mužské andropauze jako určité obdobě ženské menopauzy. Novým trendem medicíny je dlouhodobý program zdravého stárnutí mužů - Healthy Aging Male. Jeho cílem je zlepšení kvality života mužů po padesátce. Tedy zdravé, aktivní stárnutí, pocit životní pohody a seberealizace.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Smrtící meningokok

Původcem invazivního meningokokového onemocnění je bakterie, která útočí především na mladé lidi. Při nejtěžší formě, meningokokové sepsi, je tělo zaplaveno bakteriemi a dochází k otravě krve. U těch, kteří se vyléčí, často zůstávají trvalé následky. Hrdinu našeho příběhu připravil meningokok o nohy. Až 20 procent nemocných však zemře. Proti meningokokům skupiny C se lze velmi účinně očkovat.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Závislost na tabáku

V České republice je asi 2,5 miliónů kuřáků a ¾ z nich by nekouřili, kdyby si mohli vybrat. Z těchto ¾ každý rok přestává kouřit jeden milión lidí. Podaří se to jen asi 50 tisícům z nich. Závislost na tabáku je dnes považována za nemoc a jako nemoc se také léčí. Úspěšnost odvykání kuřáctví výrazně zvyšuje léčebná intervence a léčebné pomůcky snižující nepříznivé fyzické i psychické stavy doprovázející odvykání kouření.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom se stává jednou z hrozeb současné západní civilizace. Jde o soubor rizikových faktorů, které vedou ke vzniku kornatění tepen a k srdečnímu infarktu. Trpí jím 25 až 30 % naší populace. Budeme-li metabolickému syndromu předcházet nebo jej léčit, můžeme si významně prodloužit život. Hrdinou příběhu je herec František Dvořák. S léčbou metabolického syndromu nás seznámí prof. MUDr. Hana Rosolová z FN v Plzni.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)

Moderní léčba zářením

Radioterapie je spolu s chirurgií nejvýznamnější protinádorovou léčebnou metodou. Ozařováním je dnes léčeno až 70% onkologických pacientů. Příběh mladého lékaře, pražského rodáka MUDr. Davida Feltla, který v Ostravě našel nový domov, vypráví o proměnách medicínského oboru – radiační onkologie – ve Fakultní nemocnici Ostrava. Díky nemodernějšímu vybavení se zde na nevyšší úrovni zabývají léčbou zhoubných nádorů ozařováním, tzv. radioterapií řízenou obrazem.

pokračování článku (pořad Diagnóza - Video Nw)